Brzy ráno, nebo když je polojasno, solární elektrárna většinou nevyrábí dostatečné množství elektřiny na pokrytí potřeb domácnosti. Baterie může být po noci vybitá a je nutné chybějící energii doplnit ze sítě.
Solární elektrárna vyrábí především v dopoledních a odpoledních hodinách nadbytečnou energii, kterou lze ukládat do baterií nebo prodat do sítě jako přetoky. Distribuční síť není nutná.
Solární elektrárna v noci nevyrábí, ale energie z baterie slouží k provozu domácnosti a spotřebičů. Pokud se akumulátor přes noc vybije, na ranní provoz se využívá elektřina z distribuční sítě.
Při výpadku proudu, blackoutu, je baterie záložním zdrojem pro určené okruhy, tzv. backup, jako např. osvětlení, ledničku, alarm či kotel. Kapacitu baterie vyhrazenou pro blackout lze nastavit.
Fotovoltaické panely mohou být vybaveny optimizéry TIGO či ZJ BENY, smart komponenty, které nejen monitorují a optimalizují výkon FVE, ale v případě nebezpečí ukončí výrobu na úrovni střechy a panelů. Tím je umožněn případný hasební zásah díky bezpečnému napětí na DC straně.
DC odpojovače přeruší v případě nebezpečí elektrický okruh, čímž se snižuje riziko poškození a požáru. Samohasící zařízení, která se aktivují při překročení specifické teploty, minimalizují šíření požáru a snižují riziko škod.
Přepěťové ochrany a jističe se instalují na DC i AC stranu FVE instalací. Minimalizují riziko požáru a zajišťují bezpečný provoz fotovoltaického systému. Chrání zařízení před poškozením způsobeným přepětím a přetížením, například i v případě blesku.